• Dolar Alış 9.3164TL
  • Dolar Satış 9.2792TL
  • Euro Alış 10.8465TL
  • Euro Satış 10.8033TL
Reklam
Reklam

45 Yıldır Ekmeğini Soğuğa Rağmen Ayakkabı Boyayarak Çıkarıyor

Reklam
, 0 Yorum

68 yaşındaki Mehmet Ali Zenginöz namıdiğer (Yaylagülü) 1972 yılından beridir ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor. Zenginöz, tek geçim kaynağı olan ayakkabı boyacılığına aşırı soğuklara rağmen devam ederken, yıllardır bu yolla ailesini geçindirdi.

1,5 – 2 liradan ayakkabı boyayan Yaylagülü,  “Bu işin ayıbı yok, başkalarına muhtaç olmaktansa  ayakkabı boyayarak ailemi geçindiriyorum.” dedi.

İnönü Caddesi ile Atatürk Caddesinin birleştiği köşede  ayakkabı boyacılığı yapan Yaylagülü Mehmetali Zenginöz, soğuğa aldırış etmeden ekmeğini çıkarıyor.

Kışın hüküm sürdüğü evinin ve ailesinin ekmeğini çıkarmak üzere sabah erken saatlerde ayakkabı boyacılığı yaptığı köşeye gelen  Zenginöz, burada soğuğun altında akşama kadar ayakkabı boyayarak evini geçindiriyor.

Uzun yıllardır aynı bölgede ayakkabı boyacılığı yapan Yaylagülünün müşterileri de eksik olmuyor. Bir müşterisinin ayakkabısını boyayan Yaylagülü ardından bir başka müşterisinin ayakkabısını boyayarak işine devam ediyor.

Evli ve 5 çocuğu bulunan Yaylagülü Mehmetali  iki çocuğunu üniversitede okuttuğunu söylerken bazı günler ekmek alacak para kazanamadığını belirterek yine de haline şükrederek ayakkabı boyacılığı yapmaya devam ediyor.

Şehit Nurettin Ademoğlu Mahallesi İnönü Caddesinde köşe başında  ayakkabı boyacılığı yapan Mehmet Ali Zenginöz,  askerden geldikten sonra geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı sakat kaldığını  söylerken o zamandan beridir de geçimini kundura boyacılığı yaparak sağlıyor.

Başka gelir kaynağı bulunmayan Zenginöz, kış aylarının soğuk günlerinde de  belindeki ağrıya rağmen kundura boyamaya devam ederek kimseye muhtaç olmadan hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Bazı günler evine siftah bile yapamadan dönen Zenginöz, evine boş gitmemek için yakınlarının fatura ödemelerinden arta kalan paralarla evine ekmek götürüyor. Bedenindeki sakatlığa rağmen kundura boyayan Zenginöz, evdeki çocuklarını, üniversitede okuyan iki çoçuğunu ve hanımını kimseye muhtaç etmemek için ağrılara ve soğuklara aldırmadan çalışmaya devam ediyor.

AYAKKABI BOYUYORUM, HELALİNDEN KAZANIYORUM

Namı diğer Yaylagülü Mehmet Ali Zenginöz ; “Halime şükrediyorum. Benden daha kötü durumda olanlar var. Bakmak zorunda olduğum ailem var. Her sabah erkenden kalkıp engelli aracımla gelerek İnönü caddesi köşesinde bulunan yerde ayakkabı boyuyorum. Elimden ancak bu iş geliyor. Kula muhtaç olmaktansa bu şekilde helalinden bir şeyler kazanmaya çalışıyorum. Çok şükür bu şekilde geçimimi sağlıyorum.

 

Allah ömür verdiği müddetçe boyacılık yaparak geçimimi sağlayacağım.” diye konuştu.

İnsanların kendisine yardım ettiğini de söyleyen Zenginöz, “İşimi ciddiye alıyorum, mesleğimi seviyorum. Bunca zamandır hep aynı yere tezgah açtım. Rabbim kimseye muhtaç etmesin.

İnsanlarımız iş beğenmiyor. Bu işin ayıbı yok, başkalarına muhtaç olmaktansa gördüğünüz gibi elime tezgâhı alıp ayakkabı boyayarak ailemi geçindirmeye gayret gösteriyorum.” diye konuştu.

Tek çabasının ailesini kimseye muhtaç etmemek olduğunu söyleyen Yaylagülü Mehmet Ali Zenginöz,  “Tek geçim kaynağım kundura boyacılığı. Askerden gelince ayağımda yılancık hastalığı çıktı. Bu hastalık yüzünden sakat kaldım.  Başka iş yapamadığım için çareyi kundura boyamakta buldum. Evliyim 5 çocuğum var. Kış aylarında don olaylarının görüldüğü o günlerde bile buraya gelerek kundura boyuyorum. Tek gayem ailemi kimseye muhtaç etmemek. Kimseden destek görmüyorum. Siftah etmeden bile gittiğim günler oluyor. O günlerde tanışlarımın faturalarını yatırıyorum ve yardımları  ile  artan parayla evime ekmek götürüyorum. Ağrılarım olsa da buradan ayrılmıyorum. Ayrılama-mamın sebebi ise evime bir ekmek parası götürmektir. Yetkililerden yardım bekliyorum” dedi.

Haber: Y. Kemal ÖZDEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN