• Dolar Alış 33.0530TL
  • Dolar Satış 32.9210TL
  • Euro Alış 35.9864TL
  • Euro Satış 35.8428TL
Reklam
Reklam

Çiftçiye müjde: buğdayda, kuraklık sigortası geliyor!

Reklam
, 0 Yorum

Pazarcık Ziraat Odası Başkanı Mehmet Torun, yıllardır talep edilen ‘kuraklık sigortası’nın buğdayda başlayacağını duyurdu. Torun, “Bu yıl 81 ilin tamamında kuru tarım alanlarında ekili buğday ürünü kuraklık verim sigortası kapsamına alınacak.” dedi.

Torun yaptığı açıklamasında, son yıllarda üretim döneminin başlangıcından itibaren başlayan afetlerin üretim dönemi boyunca devam etmesinin, tarım sektörünün afetlere karşı daha fazla korunmasını gerekli kıldığını belirtti. Halen üreticilerin tarımda yaşanan afetlere karşı yeteri kadar korunamadığını, bin bir emekle ürettiği ürünü yaşadığı bir afette kaybedebildiğini, tüm yılın gelirinin yok olabildiğini vurgulayan Torun, bu durum üst üste yaşandığında üreticilerin tarım sektöründen çekilmelerine neden olabildiğine de dikkat çekti.

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Torun, şunları kaydetti: “Ülkemizde 2006 yılından bu yana uygulanan devlet destekli tarım sigortaları sistemi, tarım sektörünün afetler karşısında korunması bakımından büyük bir görev üstlenmektedir. 2006 yılından bu yana tarım sigortalarında kapsama alınan riskler ve ürünler yıldan yıla genişletildi. Ancak bugüne kadar tarım sigortalarında kuraklık gibi ülkemiz ve çiftçimiz için çok önemli riskin kapsamda olmaması büyük bir sorundu. Çiftçimiz, buğday tarlasını sigorta yaptırıp prim ödediği halde kuraklık yaşaması durumunda herhangi bir tazminat alamıyordu. Bu eksiklik, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’mizin de girişimleriyle bu yıl giderildi. Yapılan çalışmalar sonucu 2017 yılında 81 ilin tamamında kuru tarım alanlarında ekili buğday ürünü kuraklık verim sigortası kapsamına alınacak. 2017 yılında ilçe bazlı kuraklık verim sigortasıyla, kuraklık başta olmak üzere; don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinden kaynaklı verim azalışları, sigorta teminatı kapsamında olacak.”

Bitkisel ürünlerini, seralarını, büyük ve küçükbaş hayvanlarını, kümes hayvanlarını ve su ürünlerini sigortalayan üreticilerin ödemesi gereken sigorta priminin yüzde 50’sinin, don teminatında üçte ikisinin devlet tarafından karşılandığı bilgisini veren Başkan Torun, buğday ürününde uygulanacak olan ilçe bazlı kuraklık verim sigortasında ise toplam sigorta priminin yüzde 60’ını devletin ödeyeceğini kaydetti.

Yüzde 30 ve üzerinde zarar gören çiftçiler tazminat alacak

İlçe bazlı kuraklık verim sigortasıyla, kuru tarım alanlarında yetiştirilen buğday ürününde, dolu paketi dışındaki; kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinden kaynaklı verim azalmasının sigorta kapsamına alındığını vurgulayan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Torun, kuraklık sigortası kapsamında belirtilen riskler nedeniyle yüzde 30 ve üzerinde zarar gören çiftçilerin tazminat alacaklarını söyledi.

Hayvan hırsızlığı ile açık ve yarı açıkta kümes hayvanı ölümleri

Sigorta sisteminde yapılan diğer değişiklikler konusunda da bilgi veren Torun, ilçe bazlı kuraklık verim sigortasının yanı sıra, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapan üreticilerin en büyük sorunlarından biri olan hırsızlık ile açık ve yarı açık sistemde yetiştirilen kümes hayvanları ölüm riskinin sigorta kapsamına alındığını bildirdi.

Buğdayın kapsama alınmasını başlangıç olarak değerlendiriyoruz

Çiftçinin beklediği kuraklık verim sigortasında ilk yıl için sadece kuru tarım alanlarında ekimi yapılan buğday ürününün kapsama alındığını yineleyen Torun, kuraklık verim sigortasının buğdayda kapsama alınmasını başlangıç yılı olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Özellikle iklim değişikliği nedeniyle gelecek yıllarda tarım sigortasının öneminin daha da artacağına dikkat çeken Torun, “Bu nedenle tarım sigortasında asıl hedef tüm ürünlerin her gelişim evresinde yaşanan tüm risklere karşı koruyacak şekilde genişletilmesi olmalıdır. Tarım sigortası kapsamında halen yer almayan risklerin yaşanması durumunda çiftçi zararlarını karşılayacak şekilde destekleme yapılmalıdır. Ayrıca, tarım sigortalarının daha fazla üreticiye ulaşması daha fazla çiftçinin tarım alanlarını sigorta yaptırması için sistemde yaşanan sorunlar gözden geçirilmeli, çiftçiyi daha fazla teşvik edici yollar aranmalıdır.” diye konuştu.

Haber: Şahin EFE
PAZARCIK GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN