• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

Esnaf, yetiştirecek çırak bulamıyor

Reklam
, 0 Yorum

Geçmişten günümüze aileler çocuklarını küçük yaşta bir meslek sahibi olsun diye herhangi bir meslek gruplarına çırak olarak verirlerdi. Ama artık durum değişti ve esnaf çırak bulamaz hale geldi. Konu ile ilgili Pazarcık Gazetesine açıklamalarda bulunan Berber Esnafı Ali Şallı, “İş çok ama çırak bulamıyoruz” dedi.

Günümüzün en yorucu mesleklerinden birisini icra eden berberler, günümüzde çırak bulamamaktan dolayı yakınıyor. Bunun sebebi olarak da gerek berberin akşama kadar çok yoğun çalışması gerek küçük yaştaki çocukların aklına ilk gelen şeyin bir şeyler öğrenmek değil de maddi getirisini düşünmesi oluyor. Bu durum da ister istemez hem berberler için hem de diğer meslek grupları için çırak bulunulmasını zorlaştırıyor. Özellikle de küçük yaştaki çocukların bir şeyler öğrenmesi için herhangi bir meslek gruplarından birisine bir şeyler öğrenmek için çalışmasına çırak denilir. Fakat bu olgu günümüz de gün geçtikçe değerliliğini yitirmiş durumda. 20 yıldır berber esnaflığı yapan Ali Şallı, “Bu mesleği öğrenmek isteyen çıraklar buraya geldiklerinde ilk olarak para yerine bu mesleği nasıl kısa zamanda öğrenirim kaygısına düşmesi lazım. Fakat günümüzde çırak olarak yanımıza gelen arkadaşların ilk sorduğu haftalık ya da aylık maaşları oluyor” dedi.

“ÇIRAKLIKTA KÜÇÜK YAŞ ÖNEMLİ”

Babasından öğrendiği berberlik mesleğine 9-10 yaşlarında başladığını söyleyen berber Ali Şallı, bu mesleğe başlama yaşının aşağı yukarı bu yaşlarda olduğunu belirtti. Berber Ali Şallı, “Ben bu mesleğe 9-10 yaşlarında başladım. Bu mesleğe başlama yaşı aşağı yukarı bu yaşlardır. Zaten belli bir yaştan sonra bir insana bir şey öğretmek gittikçe zorlaşır. Bugün 10-12 yaş arasındaki çocukları istediğin gibi yönlendirirken 16-17 yaşlarında ergenliğe yeni girmiş çocukları yönlendirmek, onlara bir şeyler öğretmek oldukça zordur. Çünkü en ufak bir rica da bile yaşının verdiği psikolojik durumdan dolayı söylediğiniz her şeyi yanlış anlayabilir. O yüzden biz buraya mesleğimizi öğreteceğimiz çırakları alırken genellikle küçük yaşta olanları tercih ediyoruz” dedi.

“ÇIRAKLAR GELECEĞİN USTALARIDIR”

Her meslek grubunda mutlaka bir çırak bulunması gerektiğini vurgulayan Şallı, çırakların ilerleyen dönemlerde bu meslek gruplarının ustası olacağını belirtrtrk, “Her meslekte mutlaka bir çırak olmalıdır. Genellikle ustaların arkasını çıraklar toplar. Aynı zamanda çıraklar geleceğin ustalarıdır. Biz burada yanımızda çalıştırdığımız çırakların eli ayağı gibiyiz, onların her derdine her sıkıntısına elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Buradaki çıraklar ailesinden çok bizi görüyor ve genel olarak temel eğitimlerini bizlerden yani ustalarından alıyorlar. Biz de onlara elimizden geldiğince iyi örnek oluyoruz ve en iyi şekilde bu mesleği onlara sevdirerek öğretmeye çalışıyoruz.” dedi.

” ARTIK, ÇIRAKLARIN İLK SORDUĞU ŞEY PARA”

Çırakların meslek gruplarına girdiği zaman ilk önce sordukları şeyin haftalık yada maaş olduğunu belirten Ali Şallı, bunun yanlış olduğunu ve çırakların öncelikli amacının en kısa zamanda bir şeyler öğrenmesi gerektiğini brlirtti. Şallı, “Bu mesleği öğrenmek isteyen çıraklar buraya geldiklerinde ilk olarak para yerine bu mesleği nasıl kısa zamanda öğrenirim kaygısına düşmesi lazım. Fakat günümüzde çırak olarak yanımıza gelen arkadaşların ilk sorduğu haftalık ya da aylık maaşları oluyor. Hal böyle olunca özellikle günümüzde çırak sayısı bir hayli azalıyor ve günümüzde kalifiye eleman kıtlığı yaşanıyor. Bu da yeni ustaların çıkmasını engelliyor ve bizim gibi el becerisi gerektiren mesleklerde bu durum ister istemez sıkıntılara yol açıyor.”

 ‘MESLEĞİ EN İYİ ŞEKİLDE ÖĞRETMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Hemen hemen her esnafın camında çırak ya da kalfa aranıyor yazılarının olduğundan bahseden berber Ali Şallı, önceden bu durumun farklı olduğunu esnafın çırak değil, çırağın esnafı bulduğunu söyledi.          Ali Şallı, “Şu anda biz kendi dükkânımıza çırak bulabiliyoruz fakat bunu da eşimizin dostumuzun aracığıyla yapıyoruz. Yani eskisi gibi dükkâna gelip de çırak ihtiyacınız var mı ya da ben mesleği öğrenmek istiyorum diyen yok. Biz burada çıraklarımıza elimizden geldiğince bu mesleği en iyi şekilde öğretmeye çalışıyoruz. Onlara elimizden geldiği kadar iyi davranıyoruz. Eski ustalar gibi çırağa kötü davranma ya da fırça atma gibi kötü davranışlara yeltenmiyoruz ki zaten günümüz de bir hayli çırak kıtlığı var. Hemen hemen her esnafın camında çırak ya da kalfa aranıyor yazılarını görüyoruz. Eskiden çırak bizi bulurdu şimdi bizler çırak arıyoruz” ifadelerini kullandı.

“GENÇLER RAHATLIĞA ALIŞMIŞ”

Günümüzde ki gençlerin daha az çalışarak daha fazla para kazanmak derdinde olduğunu söyleyen Ali Şallı, bunun çözümünün de bu mesleklere özendirici bir şeyler bulmak olduğunu belirterek, “Günümüz insanları özellikle de gençler rahatlığa alışmış. Bizde yani özellikle berberlik mesleğindeki insanlar sosyal ortamlardan biraz uzak kalıyorlar. Bunun sebebi de günün büyük bir bölümünün dükkânda geçmesi. Bizler sabah 8’de iş yerimize gelip akşam 9’lara kadar çalışıyoruz. 15-16 yaşındaki bir genç akşam 9’da evine gitmek yerine akşam 6’da evine gitmeyi tercih ediyor. Gençler bir meslek öğrenmek yerine daha az çalışıp daha çok para kazanabilecekleri işleri tercih ediyorlar ki böyle işleri bulmak da günümüzde okumadan zor. Bizim esnaflar olarak gençleri bu mesleklere yönlendirmek için bazı çözümler bulmamız lazım.” dedi.

                            Haber: Mustafa Kiraz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN