• Dolar Alış 33.0530TL
  • Dolar Satış 32.9210TL
  • Euro Alış 35.9864TL
  • Euro Satış 35.8428TL
Reklam
Reklam

Pazarcık ZEHİR mi Soluyor?

Reklam
, 0 Yorum

İlçede, sabah saatlerinde ve özellikle havanın kararmaya başladığı akşam saatlerinde kendini gösteren yoğun hava kirliliği nedeniyle ev hanımlarının balkonlara kuruması için serdikleri çamaşırların yoğun dumandan is koktuğunu ve yeniden yıkamak zorunda kaldıklarını belirtmeleri dikkatlerden kaçmıyor. Astım hastası bazı vatandaşlar ise yoğun hava kirliliğinden dolayı nefes alamadıklarını ve çözüm bulunmasını dile getirdiler. Kalitesiz kömürün neden olduğu kirlilik, yapılan araştırmalara göre, oluşan hava kirliği bir çok hastalığı da beraberinde getiriyor. Düşük kalorili kömürler nedeniyle sabah saatlerinde Pazarcık girişinden bakıldığında adeta görünmeyecek şekilde hava kirliliği olduğu görülmekte, özelikle akşam saatlerinde nefes alabilmenin neredeyse imkânsız hale geldiğini belirten bazı vatandaşlar, “Kalitesiz kömürler ilçenin kirlenmesine yol açıyor. Çünkü havadaki kirlilik değerleri insan sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Astım ve benzeri alerjik sorunları bulunan hastalarımız, akşam saatlerinde baş gösteren kirli havayı solumamak için evlerinden dışarı çıkmıyor.

Hava kirliliği had safhada !” dedi.

            Pazarcık’ta sabah saatlerinde ortaya çıkan tablo ürkütücü boyutlara ulaşıyor. Uzmanlar, baca dumanlarının insan sağılığını tehlikeye düşürdüğü yönünde açıklamalarda bulunurken, vatandaşlar yetkililerin hava kirliliğini önleme konusunda yetersiz kaldıklarını söylediler. Binaların bacalarından çıkan dumanlara tepki gösteren vatandaşlar, “Kalorifer ve katı yakıtların yakılması sonucu ortaya çıkan kirlilik, kalorifer yakıcılarının kurallara uymadığının bir göstergesidir. Bunu yetkililer görmüyor mu acaba? Kalorifer kazanlarında rastgele kömür yakılıyor. Çoğu binalarda filtre bile yok. Sabah kalktığımızda gördüğümüz manzara çok kötü. Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz” dediler.

            Kış mevsiminde havaların son derece soğuk olmasıyla birlikte yakılan kalorifer ve soba bacalarından yükselen dumanlar, hava kirliliğine neden oluyor. Özellikle sabah saatlerinde adeta gözle görülür hale gelen duman bulutları halkın sağlığını da tehdit ediyor.

            Pazarcık’ın havası her geçen gün kirlenirken özellikle kış mevsimiyle başlayan hava kirliliği insan sağlığına da büyük zarar veriyor. Özellikle bacalardan çıkan kömür dumanı nefes almayı zorlaştırıyor. Sosyo ekonomik açıdan ucuz, düşük kalorili, kükürt oranı yüksek kömürün kullanılması hem hava kirliliği açısından hem de insan sağlığı açısından büyük tehlike oluşturuyor. Hava kirliliğinin en büyük nedeninin soba ve kaloriferlerin bilinçli bir şekilde yakılmadığından kaynaklandığını dile getiren yetkililer; soba ve kaloriferlerde kömür yakma teknikleri bilinçli olarak uygulanırsa, hem hava kirliliğinin önleneceğini, hem de yakıttan tasarruf sağlanmış olacağını ifade ediyorlar.

Hava kirliliğinin zararları

            Son yıllarda solunum yolu rahatsızlıkları çok fazla arttı. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlarda kronik solunum yolu hastalıkları nedeni ile hayatını kaybeden insanlar bile vardır. Hava kirliliği bugün  dünyanın en büyük sorunları arasındadır. Hava kirliliğinin artması ile, üst ve alt solunum yolları hastalıkları artar ve KOAH hastalığı başlar. Yapılan araştırmalarda havası kirli olan yerlerde, insanlar daha erken yaşlarda hayatlarını kaybetmektedir. Hava kirliliği, değişkendir. Kurşun ve karbonmonoksit kirlenmesi bir arada da olabilir tek başına da kendini gösterebilir. Karbonmonoksit kirlenmesi, kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürür. Bu nedenle organlar ve dokular yeteri kadar oksijen alamadığından metabolizma yavaşlar ve çeşitli hastalıklara açık hale gelir. Kurşun kirliliği olan alanlarda, kan hücrelerinin gelişmesi durabilir. Solunum yollarında ağır tahrişler ve bağışıklık sisteminin çökmesi ile kanser başta pek çok hastalığa maruz kalınır. Üstelik hava içinde oluşan katran, en kuvvetli kanserojendir. Yapılan araştırmalarda havası kirli olan alanlarda büyüyen çocuklarda boy kısalığı ve zayıflık fark edilmiştir. Bebekler, çocuklar, gebe ve yaşlılarda ciddi oranda risk teşkil eden hava kirliliği dikkat edilmesi gereken bir olaydır. Dolaşım, kalp, böbrek ve karaciğer gibi hastalıkları olan kişiler hava kirliliğine maruz kalmamalıdır.

Haber: Şahin EFE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN