• Dolar Alış 33.0530TL
  • Dolar Satış 32.9210TL
  • Euro Alış 35.9864TL
  • Euro Satış 35.8428TL
Reklam
Reklam

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN “EVET” AÇIKLAMASI

Reklam
, 0 Yorum

 


Kahramanmaraş’ta 151 Sivil Toplum Kuruluşunca Oluşturulan Kahramanmaraş Sivil Toplum Platformu, 17 Nisan’da Yapılacak Olan Anayasa Değişikliğine İlişkin Referandurumda ”Evet” Oyu Kullanacaklarını Açıkladı.

Sivil Toplum Kuruluşları Adına Açıklamayı Yapan Kahramanmaraş Platformu Sözcüsü Avukat Yusuf Bülbül; Güçlü Bir Türkiye’ye, İstikrarlı Bir Türkiye’ye, Her Türlü Vesayetten Kurtulmuş Bir Türkiye’ye, Karşı Olan Tüm Türkiye Düşmanlarının El Ele Ve İşbirliği İçinde Yeni Anayasaya Hayır Dedikleri İçin “Evet” Diyeceklerine Vurgu Yaptı.

Kahramanmaraş Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun toplantısında, “Sayın Cumhurbaşkanımız Kahramanmaraş’ta en iyi şekilde ağırlayacağız” diyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştireceği toplu açılış töreni ve miting için tüm hazırlıkları tamamladıklarını tüm Kahramanmaraşlıların Cumhurbaşkanlarını beklediklerini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç; “Ziyareti öncesi gerek Büyükşehir Belediyesi gerek ilçe belediyelerimiz gerekse Valiliğimiz bütün hazırlıkları tamamladı. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da coşku ile Cumhurbaşkanımızı karşılayacağız. Tüm önlemleri aldık.  Cumhurbaşkanımızı en iyi şekilde ağırlayacağız.” şeklinde konuştu

 İŞTE KAHRAMANMARAŞ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ “GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN YENİ ANAYASAYA EVET DİYORUZAÇIKLAMASI

Kahramanmaraş Sivil Toplum Kuruluşları adına basın açıklaması yapan Kahramanmaraş Platformu Sözcüsü Yusuf Bülbül: “Türkiye çok kritik, çok zor günlerden geçiyor. Hemen yanı başımızda haritalar değiştiriliyor. Ümmetin son kalesi Türkiye küresel saldırılarla karşı karşıya. 15 Temmuz’da bunu başaramadılar. İnşallah bundan sonra da başaramayacaklar.

15 Temmuz’da millet meydanlarda kahramanca tankların önüne yatarak, kurşunlara gövdesini siper ederek bu alçakça işgal girişimini engelledi. Ama bu saldırılar ve kuşatmalar sadece tanklarla, silahlarla, kurşunlarla yapılmıyor. Yıllarca Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak, ekonomisini çökertmek ve yargıyı, eğitimi, sosyal hayatı dizayn etmek  isteyen küresel güçler ve işbirlikçileri millet iradesine ipotek koyarak,  parlamentoyu kilitleyerek Türkiye’yi sürekli durdurdular. Halkın değerlerine savaş açtılar. Büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede yıllarca başörtüsü yasaklandı. İmam Hatiplerde ve meslek liselerinde okuyan çocuklarının üniversitelere girmesi katsayı uygulamasıyla engellendi. Darbeler yaptılar. Partileri kapattılar. TBMM’nin Cumhurbaşkanını seçmesine bile tahammül edemediler. Hukuk,  367 saçmalığına kurban edildi. Millet bunları asla unutmuş değil.

İşte son 15 yıldır bu uygulamalar birer birer ortadan kaldırıldı. Türkiye istikrarlı bir yönetime kavuştu. Ekonomisi güçlendi. Sosyal barış sağlandı. Türkiye sadece kendi içinde değil, dışarıda da sözü dinlenen büyük bir aktör haline geldi. Bütün bunlar parlamenter sistemin yol açtığı bu krizlere rağmen Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir liderle gerçekleşti. Ama Türkiye’nin başında her zaman böyle güçlü liderler olmayabilir. İşte bu yüzden siyasi ve ekonomik istikrarı sağlayacak güçlü bir  sisteme de ihtiyacımız var. İşte bu yüzden, güçlü bir Türkiye için yeni anayasaya evet diyoruz.

Türkiye 93 yıldır parlamenter sistemle yönetiliyor. 93 yılda 65 iktidar değişti. Yani her bir buçuk yıla bir hükümet düşüyor. Bu hükümetlerin bir çoğu da koalisyon hükümetleri. Buna her on yılda bir yapılan darbeleri de eklersek, Türkiye’nin istikrar kazandığı ve büyüdüğü dönemler Menderes, Özal, Erbakan ve AK Partinin iktidar olduğu dönemlerdir sadece. Bu dönemlerde de askeri, bürokratik ve yargı vesayeti halkın seçtiği iktidarları sürekli durdurmaya çalışmış, frenlemiş, bloke etmiştir. Bu sistem halka ve halkın seçtiği parlamentoya güvenmeyen vesayetçi bir sistemdir. Bu yüzden Cumhurbaşkanını Meclisin veya doğrudan halkın seçmesini istemez. Türkiye bu parlamenter sistemle tam anlamıyla kayıp yıllar yaşadı. Yıllardır Türkiye’ye ayak bağı olan bu askeri, bürokratik ve yargısal vesayetten kurtulmak için, bu yeni Anayasa düzenlemeleri bize büyük bir şans sunuyor.  Türkiye  ilk kez siviller eliyle yapılmış, sivil bir Anayasaya kavuşacak inşallah.  Millet olarak  bu şansı iyi değerlendirmeli ve asla kaçırmamalıyız. İşte her türlü vesayetten kurtulmak için de evet diyeceğiz.

Türkiye ne yazık ki, darbelerin bayram olarak kutlandığı günler yaşadı. 1960’da Menderes’i asanlar, 27 Mayıs’ı demokrasi bayramı olarak kutladılar. 1961’deki Cumhurbaşkanlığı sürecinde siyasi parti liderleri bir odaya sokuldu ve aday çıkaramazsınız denildi. Cumhurbaşkanlığına aday olan Prof. Ali Fuad Başgil silah tehdidiyle senatörlükten istifa ettirildi. Bu millet 115 defa Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıp, Cumhurbaşkanı seçemeyen Meclisi gördü. Cumhurbaşkanı Necdet Sezer’in Başbakan Bülent Ecevit’e anayasa kitapçığı fırlattığı günleri de yaşadık. Evet, bu ülke, bu millet bütün bunları gördü ve yaşadı. Bugün demokrasi adına, hukuk adına yeni Anayasa’ya karşı çıkanlar işte böyle bir ideolojik ve darbeci zihniyetin varisleridir. Türkiye’nin artık bu darbe Anayasalarından bir an önce kurtulması gerekiyor. Darbe anayasalarından kurtulmak için de yeni Anayasaya evet diyoruz.

Koalisyonlar bu ülkeyi gerçekten yordu. Herkes çok iyi biliyor ki, ekonomimizin büyüdüğü dönemler koalisyonların olmadığı istikrar dönemleri. Koalisyonlardan ve krizlerden kurtulmak, güçlü bir ekonomiye kavuşmak için de evet diyoruz. Bizler Kahramanmaraşlı sivil toplum örgütleri olarak biliyoruz ki, güçlü bir Türkiye’ye, istikrarlı bir Türkiye’ye, her türlü vesayetten kurtulmuş bir Türkiye’ye, karşı olan tüm Türkiye düşmanları el ele ve işbirliği içinde yeni Anayasaya hayır diyorlar. İşte onlar hayır dediği için biz Evet diyoruz, Evet diyeceğiz” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından tüm katılımcılar Rabia işareti yaparak “EVET” diye haykırdılar.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN