• Dolar Alış 17.9955TL
  • Dolar Satış 17.9237TL
  • Euro Alış 18.4121TL
  • Euro Satış 18.3386TL
Reklam
Reklam

Terziler Ufak İşlere Bakıyor!

Reklam
, 0 Yorum

Gelişen teknoloji ve sanayileşme karşısında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan mesleklerden birisi de terzilik. Gelişen ve artan sanayileşme bir mesleği daha yok olma noktasına getirdi. Terzilik mesleğinin eski anlam ve önemini yitirdiğini ifade eden terzi Mehmet İçici ve Yusuf Koçakgöl bu mesleği yaşatmak adına yetiştirecek çırak bulamadıklarını söyledi.

Gelişen teknoloji ve sanayileşme karşısında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan mesleklerden birisi de terzilik. Tekstil sanayinin gelişmesi, terziliğe olan rağbetin azalmasına ve eskiden aranılan bu mesleğin yavaş yavaş kaybolmaya başlamasına neden oluyor. El emeği göz nuru ile yapılan birçok meslek gibi terzilik de bu gelişmelere yenik düştü.

Eskiden insanların temel ihtiyaçlarından olan kılık ve kıyafetlerini diken terziler şimdilerde pantolon paçası dikme, elbise daraltma ya da fermuar dikme gibi küçük işleri yapıyor.

Pazarcık’ta yaklaşık 18 yıldır terzilik yapan Mehmet İçici, terzilik mesleğini icra ettiren birçok esnaftan biri. 15-20 yıl öncesine kadar en geçerli meslekler arasında yer alan terziliğin günümüz-de anlam ve önemini yitirdiğine değinen İçici, meslekte çırak ve kalfa yetiştirecek eleman bulamadık-larını ifade ederek kendisi gibi terzilik yapan Yusuf Koçakgöl ile birlikte bu işi sürdürdüğünü ifade etti.

ÖNEMİNİ KAYBETTİ

Terziliğe 13-14 yaşlarındayken çırak olarak başladığını dile getiren İçici, Elbise sanayisinin gelişmesiyle birlikte terziliğin anlam ve önemini yitirdiğini dile getiren Mehmet İçici, “İnsanlar daha ucuz diye hazır giyime yöneliyor. Halbu ki bizim diktiğimiz elbiseler daha kaliteli ve daha sağlam. Halen takım elbise, gömlek, pantolan, vs. biz dikiyoruz ama vatandaşlar, hazır alıp giyiniyorlar. İnsanlar alışkanlıklarından ve davranışlarından çok çabuk vazgeçebiliyor” şeklinde konuştu.

ELBİSE DİKİMİ TARİH OLDU

Eski dönemlerde insanların elbise, takım ve pantolon diktirdiğini dile getiren terzi Mehmet İçici, Pazarcık’ta takım elbise diken benimle birlikte başka bir terzi arkadaş var. Diğer terzi arkadaşlar da ufak tefek, sökük, paça gibi işlerle ilgileniyorlar. Dedim ya hazır giyim olunca vatandaş da ister istemez alıyor, paçasını, boyunu yaptırıyor. Genellikle yaş ortalamaları 50’nin üzerinde olan vatandaşlar kıyafet diktiriyor. Eskiden işlerimizi yetiştiremezdik. Şimdi tek tük kıyafet diktiren oluyor. Şimdi terziler paça yapıyor. Pantolon daraltıyor. Fermuar tamir ediyor. Bu gibi küçük işler yapıyor. İleri de terzi yetiştirecek ne çırak kalır ne eleman. Yok, oluyor bu meslek.” ifadelerini kullandı.

HABER: HATİCE ÖZDEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN