• Dolar Alış 33.0530TL
  • Dolar Satış 32.9210TL
  • Euro Alış 35.9864TL
  • Euro Satış 35.8428TL
Reklam
Reklam

Yağışlar Yeterli olmadı Barajlar dolmadı

Reklam
, 0 Yorum

Kahramanmaraş’ın yüksek kesimlerindeki kar, engin kesimlerindeki yağmur barajlara şuana kadar çare olmadı. Son  günlerdeki etkili olan yağış kısmen Ayvalı ve Kartalkaya barajına yaradı.

Yağan kar ve yağmurlar Kuraklıktan en çok etkilenen Ayvalı ve Kartalkaya barajlarına kısmen yaradı. Doluluk oranı yüzde 7’lerde olan Ayvalı Barajı son bir haftada yüzde 10’a çıktı. Aralık ayında yüzde 17, Ocak ayının ilk günü yüzde 24 olan Kartalkaya Barajının doluluk oranı ise dün yüzde 25 olarak ölçüldü.

Son haftalarda yağan yağmur sadece tarlaya mahsul eken çiftçinin yüzünü güldürdü. Kahramanmaraş’ta bulunan 7 barajdan sadece Ceyhan Nehri üzerinde bulunan Klavuzlu Barajı yüzde 98 doluluk oranıyla kuraklığa yenilmeyen tek baraj oldu. Kuraklıktan en çok etkilenen ise Ayvalı ve Kartalkaya Barajları oldu.

Kuraklık nedeniyle alarm veren Barajların imdadına kar ve yağmur yetişirken Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğünden alınan barajların doluluk oranları yağışların hemen Barajları doldurmaya başlamadığını gösterdi.

Son bir haftadır etkili şekilde yağan kar ve yağmur Menzelet Barajını hiç etkilemedi. Menzelet Barajı 1 Aralık 2016 tarihindeki yüzde 45’lik olan doluluk oranını düne kadar korudu. Sır barajı da yüzde 43’ten yüzde 47’ye, yüzde 50 doluluk oranı olan Adatepe Barajı yüzde 1 artışla Yüzde 51’e çıktı.

HABER: Şahin EFE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN