• Dolar Alış 9.6177TL
  • Dolar Satış 9.5793TL
  • Euro Alış 11.1934TL
  • Euro Satış 11.1487TL
Reklam
Reklam

Başkan Ganidağlı Referandum’da Neden Evet Denileceğine Açıklık Getirdi

Reklam
, 0 Yorum

AK Parti PAZARCIK İlçe Başkanı İbrahim Mesut Ganidağlı, önümüzdeki zaman diliminde gerçekleşecek olan Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi oylamasına ilişkin referandum’da neden “EVET” oyu kullanılması gerektiğini vurgulayarak açıklamalarda bulundu.

            Yeni Anayasa Paketinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) kabul edilmesiyle birçok vatandaşın akıllarında soru işaretleri oluşturan ve partili cumhurbaşkanlığı sistemini de ele alan halk oylaması güçlü bir ihtimalle nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek.

Yeni Anayasa ve Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemine Neden Evet Diyeceğiz?

Ülkemizin Geleceği ve İslam Coğrafyasının Sesi ve Umudu Olmak İçin Evet Diyeceğiz

            Yeni Anayasa ve Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini kapsayan referandum da neden evet denilmesi gerektiği konusuna açıklık getiren AK Parti Pazarcık İlçe Başkanı İbrahim Mesut Ganidağlı; “Cennet vatanımız Türkiye’mizin geleceği ve İslam coğrafyasının sesi ve umudu olmak için evet diyeceğiz.”Dedi.

Koalisyonlar Dönemine Son Vermek İçin Evet Diyeceğiz

            Cumhuriyet döneminin başlangıcından bugüne kadar hükümetlerin ortalama ömürlerine dair istatistiksel bilgiler veren başkan Ganidağlı; “Bilindiği üzere ülkemizin ilk hükümeti 30 Ekim 1923’te kuruldu, 6 Mart 1924’te sona erdi. Dikkat ederseniz; cumhuriyet tarihimizin ilk hükümetinin ömrü bile sadece birkaç ay sürmüş ve hükümet İsmet İnönü’nün istifasıyla sona ermiştir.”Dedi.

Başkan Ganidağlı daha sonra açıklamasını, cumhuriyet döneminin çok partili demokratik döneme geçişi hakkında da bilgiler vererek sürdürdü.

            Türkiye’nin koalisyonlar dönemine son vermesi için evet diyeceklerini belirten başkan Ganidağlı; “Hatırlanacağı üzere millet olarak 1946 yılında çok partili hayata geçmemize rağmen, ülkemizdeki ilk demokratik seçim 1950 yılında yapıldı ve aynı yıl içerisinde de milletimiz Merhum Adnan Menderes Hükümeti’nin kurulmasına şahit oldu. Sonraki seçim dönemlerinde Merhum Adnan Menderes ikinci kez seçimi kazanırken,  1960 darbesine kadar DP tek parti iktidarını sürdürdü. Bundan sonraki süreçte; 1960 yılı ile 2003 yılları arasında ülkemizde 51 hükümet kuruldu. Her ne kadar söylemesi bizler için kolay olsa da, Türk milleti olarak 43 yılda 51 hükümete şahit oluyoruz. 43 yılı 51 hükümete böldüğümüzde ise, maalesef ki, her hükümetin ortalama ömrü yaklaşık olarak 0,80 gibi komik bir rakama çıkıyor. Hal böyleyken mevcut parlamenter sistemde Hizmet, İstikrar, Güven beklememeliyiz. Çünkü böylesi bir sistemde vizyon da olmaz, hizmette olmaz, istikrarda olmaz, güvende olmaz. Hükümetlerin ortalama ömür sürelerinin uzaması, ülkemizin koalisyonlar dönemine son vermek için Yeni Anayasa ve Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemine evet diyeceğiz.”Dedi

Adı Konulmamış Başkanlık Sistemindeki Başarılardan Dolayı Evet Diyeceğiz

            Başkanlık sistemine dair sadece adının konulmadığıyla ilgili cumhuriyet tarihinden bu yana örnekler veren başkan Ganidağlı; “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Adnan Menderes, Turgut Özal ve son olarak da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ülkemizdeki parlamenter sisteme rağmen, güçlü kişilikleri ve güçlü bir halk desteği alarak ülkemizi Başkanlık Sistemi şeklinde yönettiler ve bu yönetimde de başarılı oldular. Üstelik adı konulmamış başkanlık sistemi bu dört lider tarafından uygulandığı ve başarılı olunduğu için, Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine “evet” diyeceğiz.”Dedi.

Dikta Yönetimine Geçit Vermeyeceği İçin Evet Diyeceğiz

            Cumhurbaşkanı, devletin başıysa, orduların başkomutanıysa ve halk tarafından seçilecekse, O Cumhurbaşkanının ülkeyi yönetmesinden daha doğal ne olabileceğini vurgulayarak soran başkan Ganidağlı; “Seçimle iş başına gelecek Cumhurbaşkanı’nın, cumhuriyet tarihimiz boyunca, bugüne kadar olduğu gibi başbakanlarla didişmek yerine, icranın başı olmasının mantıklı ve daha güvenilir olduğuna inandığımız için “evet” diyeceğiz.”Dedi.

            Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin dikta yönetimine geçit vermeyeceğinin altını çizen başkan Ganidağlı; “Ülkemizin çoğunlukla seçtiği, güvendiği bir Cumhurbaşkanı’nın, ülkeyi diktatörlüğe götürmek gibi ahmakça bir yöne tevessül edeceğine milyarda bir bile ihtimal vermediğimiz için, milletimizin, hangi şartlar altında olursa olsun bir dikta yönetimine geçit vermeyeceğine adım gibi emin olduğumuz için “Evet” diyeceğiz.”Dedi.

Halkın Seçtiği Cumhurbaşkanı’na, Yine Halkın Seçtiği Başbakan Kadar Güveneceğimiz İçin Evet Diyeceğiz

            Anayasa değişikliğine ilişkin TBMM’de kabul edilen 18 Maddeyi defalarca okuduğunu da sözlerine ekleyen başkan Ganidağlı; “ Başbakan’a ve Bakanlar Kurulu’na verilen yetkiler, bundan sonra da Cumhurbaşkanı ve kabinesine veriliyor. Öyleyse partili cumhurbaşkanlığı sisteminde yanlış olan nedir? Üstelik bu zamana kadar ülkemizin siyaset realitesinde, başbakanlar tek belirleyici iken, şimdi Cumhurbaşkanı belirleyici oluyor. Halkın çoğunlukla seçtiği Cumhurbaşkanı’na, yine halkın seçtiği Başbakan kadar güveneceğimiz için, “Evet” diyeceğiz.”Dedi.

Demokratik Bir Tercih Olacağı İçin Evet Diyeceğiz

            Yeni anayasa ve Başkanlık sistemi için yapılacak olan halk oylamasının demokratik bir tercih olacağını vurgulayan başkan Ganidağlı; “Bilindiği üzere Anayasa değişikliği aylardır tartışıldı. Tarışılıyorda tabi… Şimdi de Referanduma götürülerek, aziz ve necip milletimizin takdirine sunulacak ve sonuca herkesin istese de istemese de rıza göstereceği için, en önemlisi demokratik bir tercih olacağı için “Evet” diyeceğiz.”Dedi.

Türkiye’nin İstikrarına ve Geleceğine Hizmet Eden Bir Sistem İçin Evet Diyeceğiz

            Cumhuriyet Halk Partisinin, partili cumhurbaşkanlığı sistemini, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile özdeşleştirdiğini belirten başkan Ganidağlı;“Ülke gündemini yakından takip ediyorsanız eğer, CHP’nin partili cumhurbaşkanlığı sistemini bilinçli bir şekilde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile özdeşleştirmeye çalıştığının farkına varmışsınızdır. Halbuki partili cumhurbaşkanlığı sistemi, cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra da, Ak Parti’den sonra da Türkiye’nin istikrarına ve geleceğine hizmet edeceği için “evet” diyeceğiz.”Dedi.

Yasama ve Yürütme Birbirinden Tamamen Ayrılacağı İçin Evet Diyeceğiz

Yeni sistemde yasama ve yürütme organlarının tamamen birbirinden ayrılacağını vurgulayan başkan Ganidağlı; “Türkiye olarak geçeceğimiz yeni sistemde, milletvekilleri seçime giderken, “bakanlık hayali” kuramayacak. Zira yeni sistemde milletvekilleri bakan olamayacak. Vekiller sadece TBMM’de yasama işine yoğunlaşacak. Bu da meclisin yürütme üzerindeki etkisini artıracak. Yasama ve Yürütme birbirinden gerçek manada ayrılacağı için“Evet” diyeceğiz.”Dedi.

Türkiye’nin İşgal Edilmiş Olacağının Bilincinde Olduğumuz İçin Evet Diyeceğiz

            15 Temmuz’daki hain darbe girişimine değinen başkan Ganidağlı; “hatırlanacağı üzere, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye milleti olarak büyük bir ihanet kalkışmasına şahit olduk. Bu hususta hepimiz haçlı ordusunun ülkemiz üzerindeki emperyalist emellerinin canlı tanıklarındanız. Şayet bugün başımızda, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir lider ve AK Parti gibi tek başına güçlü bir iktidar olmasaydı, bugün Türkiye’nin işgal edilmiş olacağının da bilincinde olduğumuz için “Evet” diyeceğiz.”Dedi.

Paralel Yapılanmaların ve Hain Güçlerin Koalisyonunu Engellemek İçin Evet Diyeceğiz

            Devletin içerisine parelel bir şekilde yapılanmaların önüne geçilmesi için partili cumhurbaşkanlığı sisteminin şart olduğunu ifade eden başkan Ganidağlı; “Fethullahçı Terör Örgütü gibi ihanet çetelerinin, devletimizin içerisine paralel bir şekilde yapılanmaması için ancak güçlü bir devlet, tek elden güçlü yönetim şarttır. Parlamenter sistemde, fetö/pdy, pkk, dhkp-c veya bunların küresel destekçilerinin finanse edeceği siyasi partilerin, yarın bir gün hükümet ortağı olmalarını mümkün gördüğümüz için, halkın doğrudan seçtiği ve halkın doğrudan destek verdiği partili cumhurbaşkanlığı sistemine “Evet” diyeceğiz.”Dedi.

Yeni Türkiye Anayasa’sının İhtiyaç Olduğunda Yine Değişeceğini Bildiğimiz İçin Evet Diyeceğiz

            Yapılan anayasada, ilk dört maddenin halen durduğunu ve durmaya devam edeceğini de sözlerine ekleyen başkan Ganidağlı; “Hepimiz biliyoruz ki, Anayasalar, İlahi bir kudret tarafından gönderilen ilahi metinler değildir. Ülkemizde daha önceki yıllarda da defalarca Anayasa değişiklikleri yapıldı. Yeni Türkiye Anayasası’nın ihtiyaç olursa ileriki yıllarda yine değişeceğini bildiğimiz için “evet” diyeceğiz.”Dedi.

Ülkemizin Dermanı Kalmamış Siyasetçilere Mahkûm Olmaması İçin Evet Diyeceğiz

            Mevcut sistemde siyasi çekişmelerin üzerine kurulu bir zeminin son bulması gerektiğinin altını çizen başkan Ganidağlı; “Ülkemizin vizyonlarıyla var olması için, sömürge altında bulunan İslam Coğrafyası topraklarına umut olması, mevcut sistemde siyasi çekişmelerin üzerine kurulu bir zeminin son bulması ve güzel ülkemizin, kendisini yönetecek fakat dermanı kalmamış siyasetçilere mahkum olmaya devam etmemesi için, “Evet” diyeceğiz.”Dedi.

HABER: HATİCE ÖZDEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN