• Dolar Alış 33.1133TL
  • Dolar Satış 32.9811TL
  • Euro Alış 36.0438TL
  • Euro Satış 35.8999TL
Reklam
Reklam

Narlı Mahallesinde 84. Yıldönümü Coşkusu

Reklam
, 0 Yorum

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Narlı’ya gelişinin 84. Yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Atatürk’ün 1933 yılında yaptığı yurt gezilerinde 26 Ocak 1933 tarihinde Narlı’ya uğraması nedeni ile Narlı Gar’ında bir tören düzenlendi. Törene Pazarcık Kaymakamı Çağlayan Aydın,  Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, daire amirleri, davetliler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kutlamalar Saat 10:30’da Narlı Tren Garı’nda devam etti. Tören alanına getirilen Türk bayrağını öperek teslim alan Kaymakam Çağlayan Aydın, bayrağı nöbet alanındaki askerlere teslim etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ yaptı.

Atatürk ve aziz şehitlerini anarak sözlerine başlayan Bozdağ, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri yanının dışında Anadolu’ya gezi başlatmasının arkasında ne yatıyordu? Öncelikle halkla ele ele, gönül gönüle, göz göze birebir temas etmek istiyor. Daha 10 yıllık bir Cumhuriyet, yeni bir Türkiye Cumhuriyeti varken, Anadolu’yu diyar diyar gezmeye çıktı. Bunun altında yatan tabii ki vatan sevgisi, gönül sevgisi birlik ve beraberlik içerisinde genç Türkiye Cumhuriyetini büyük devlet arasına sokabilme gayretiydi. Bizler bu günü kutlamak için Pazarcık İstasyonu’ndan çıkıp buraya geldik. Gelirken de, Kaymakamımız ve komutanımızla nereden nereye geldik dedik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, burası küçük bir istasyonken son durakta Gaziantep’e gitmeye çalışıyordu. Gaziantep’in vatanseverliğini, Cumhuriyet döneminde Kurtuluş Savaşında, Gaziantep’in, Şanlıurfan’nın ve özellikle Kahramanmaraş’ın nasıl bir mücadele verdiğini, düşman kuvvetlerine nasıl bir siper olduklarını bildiği için, özellikle bu üç vilayet Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gönlünde taht kurmuştur. Bizler de bu sevgiye mazhar olan ilin çocuklarıyız. Ne mutlu bize. 94 yıllık Cumhuriyet tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk burada aracını indiriyor Gaziantep’e gidiyor. Gaziantep’te o gün arefe günü. Ramazan Bayramı öncesi. Yani Gaziantep o gün iki bayramı bir arada kutluyor. Hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü görme şerefine nail oluyor, aynı zamanda da Ramazan Bayramını idrak ediyorlar. Aynı zamanda da Gaziantep’te hemşehrilik payesi alarak Selanik doğumlu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Gaziantep nüfusuna kaydoluyor. Kendisini de Gaziantep’te Kurtuluş Savaşının kahramanlarından Kılıç Ali Paşa karşılıyor. Kılıç Ali Paşa, Gazeteci Altemur Kılıç’ın babası ve aynı zamanda Atatürk’ün en güvendiği, sağ kolu olan paşalardan bir tanesiydi. O şahısta Pazarcık’ta Tapo Ağayla, Yakup Hamdi Beyle, Salmanpek’le birlikte Gaziantep’ten Kahramanmaraş’a gelirken  5 bin kişilik Fas, Tunus, Cezayirlilerden oluşan lejyoner Fransız ordusunu bozguna uğratmışlardı. Aslında Müslümanla Müslümanı birbirine kırdırmışlardır. Yani 100 yıl önceki olay da aynıydı, şimdi ki yaşadığımız olayda aynı şeydi. Bakınız Suriye’de, Halep’te, Cerablus’ta, yanıbaşımızda 80 km ötede bizi bize kırdırmak istiyorlar. O dönem ki dedelerimiz, Alevisi, Sünnisi, Kürdü, Çerkezi hepsi bir et ve tırnak olup düşmana karşı mücadele ediyor ve genç Türkiye Cumhuriyeti kuruluyor. Şimdi de aynı senaryo. Senaryo aynı, roller ve ülkeler farklı. Aynı zamanda da 15 Temmuz gününü yaşadık. Bu bir darbe değil, işgaldi. Yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’ya çıktığı gibi, mücadele ettiği gibi şimdi de hep birlikte düşmanlara karşı mücadele etmek zorundayız. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmek zorundayız. Bir daha 15 Temmuz, 80 darbesi, 71 muhtırası, 60 ihtilali gibi oyunlara düşmemek için el ele gönül gönüle olmak zorudayız. Ben bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi bir kez daha anıyor, saygılar sunuyorum” dedi.

            İlçemiz Kaymakamı Çağlayan Aydın da, konuşmasında şunları söyledi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1933 yılında yurt gezisine çıkıyor ve bu kapsamda Narlı beldemize uğramıştır. O yıllara döndüğümüz zaman millet ve ülke olarak muazzam bir savaştan çıkmışız. Bu savaştan çıkarken sıkıntılar içerisinde Kurtuluş Savaşını vermişiz ve çok şükür başarıyla çıkmışız. Bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bütün ecdadımız 7 düvele karşı aştı. O zamanki emperyalist güçlere karşı yepyeni bir millet olarak mücadele vermişiz ve başarmışız. Daha sonraları da Atatürk’ün önderliğinde arkadaşlarıyla birlikte yatırımlar ve kararlar alınmış ve uygulamaları yerinde görmek ve sıkıntıları aşmak için yurt gezileri tertip edilmiştir. O zamanlar çekilen sıkıntılar ve geldiğimiz nokta çok önemli. Bizler nesiller olarak bunun kıymetini bilip çok çalışacağız. Bizler de nasıl ecdadımız 7 düvele boyun eğmemişse hep birlikte gelecek nesillere ülkemizi daha iyi noktada bırakmak için mücadele veriyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları o mücadeleyi vermemiş olsalardı bizler bugün burada toplanamazdık. Bugün millet olarak, ulus olarak varsak kuşkusuz onlar sayesindeyiz. Dolayısıyla onları anmak, her fırsatta hayırla yadetmek bizlerin de sizlerinde boynunun borcudur. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi hayırla duayla hasretle yadediyor, katılımlarından dolayı herkese teşekkür ediyorum.”

Kaymakam Aydın’ın konuşmasının ardından şiirler okundu, halk oyunları ekibinin folklor gösterisinin ardından kutlama programı sona erdi.

Haber: HATİCE ÖZDEMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN