• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

Ulu Önder Atatürk’ün Pazarcık – Narlı’ya Gelişi ve Tarihi Olay

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Pazarcık – Narlıya Gelişi… Tarihi Anadolu Gezileri sırasında Gaziantep’e geçmek için Tren yolculuğunu Narlı Garında sonlandıran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve o tarihi an…

            Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Anadolu’da başlattığı yurt gezileri kapsamında Pazarcık’ın o zamanlar köy olan sonrasında kasaba olan, şimdiki Narlı mahallesinde bulunan tren garına geliyor. Burada Pazarcıklılarla bir araya gelen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk daha sonra otomobil ile Gaziantep’e geçiyor.

            Pazarcıklı Eğitimci, Tarihçi Yazar Halil ARIK, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Pazarcık – Narlı Tren Garı’na gelişini; “Tarihi ve Kültürel Özellikleri ile Pazarcık” isimli eserinin 1. Cildinde şu şekilde anlatıyor.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Pazarcık’ta

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Pazarcık – Narlıya Gelişi

            Atatürk Yurt gezileri kapsamında, 26 Ocak 1933 tarihinde Gaziantep şehrini ziyaret etmiştir. Bu bağlamda trenle Narlı istasyonuna kadar gelmiş oradan Antep’e geçmiştir. Antepe giderken Narlı ya uğramış ve bir süre kalmıştır. Maraş Valisi tarafından karşılanmıştır. Çevre yöneticileri  ve vatandaşlar Gazi’ye sevgi gösterilerinde bulunmuşlardır. Hatta gazilerimizden Salman Pak’ın bu tarihi olay ile ilgili anısını bizzat kendisinden dinlemişimdir:

            Pazarcık eşrafından İstiklal Savaşı gazisi Salman Pak olayı anlatımında; “  Büyük İnsan Atatürk, 26.1.1933 tarihinde Narlı’ya geldiğinde, orada daha önceden hazırladığım dilekçemi vermek ve elini öpmek için sabırsızlanıyordum. Trenden büyük bir ihtişamla, vakur adımlarla indiğinde hemen ileriye atıldım. Elini öptükten sonra koynumdan  ( ceketimin iç cebinden ) dilekçemi çıkarmak isterken kollarımın ve her yanımın askerlerle sarıldığını gördüm.  O anda yanımda bulunan Pazarcık Kuvayı Milliyecilerin Reisi Batumlu Ali Efendi Atatürk’e : ‘- Paşam, Paşam evladınız sizden yardım ister, dilekçesini verecek,  savaşta elini kaybetti.’ dedi.

            O zaman anladım ki benim suikast yapacağımı zannetmişlerdi. Askerler Atatürk’ün bir işareti ile beni bıraktılar. Dilekçemi kendisine sundum. Sol eliyle dilekçemi alıp, baştan sona kadar okudu.

– O anı hiç unutmam- eliyle başımı okşadı. Sonra da sırtımı sıvazlayarak: Üzülme evladım, Ankara’ya gidişimde senin işinle ilgileneceğim.’ dedi ve yavere dönerek:

-Yaver efendi, al!  diyerek dilekçeyi almasını istedi.

Sonra trenden indirdikleri otomobiline yanında bulunan kız kardeşi ile birlikte binerken bana dönerek:

-Merak etme evladım. Senin işine mutlaka bakacağım.’ dedi ve otomobile binerek Gaziantep istikametine gitti.”

Kaynak: Pazarcık Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN